Радикальна вісь двох пересічних кіл
Властивості радикальної осі
- Радикальна вісь є прямою. Оскільки ступінь точки щодо кола дорівнює x 2 + y 2 + A x + B y + C , Де коефіцієнти A, B і C визначаються через координати центру і радіус кола, то, прирівнявши ступеня точки відносно двох кіл, одержимо
, А це рівняння прямої. Існує також доказ цього факту з використанням тільки геометричних методів.
- Радикальна вісь перпендикулярна лінії центрів, що випливає з симетричності обох кіл щодо лінії центрів.
- Якщо P - точка на радикальної осі, то довжини дотичних з точки P до обох колах рівні - це випливає з того, що ступінь точки дорівнює квадрату довжини відрізка дотичної. Зокрема, радикальна вісь ділить навпіл відрізки загальних дотичних.
- Якщо кола перетинаються в двох точках, то їх радикальної віссю буде пряма, яка містить їх загальну хорду, якщо вони стосуються зовнішнім чином - то радикальної віссю буде загальна внутрішня дотична, якщо внутрішнім - то загальна дотична (єдина).
- Якщо прямі, що містять хорди A B і C D першої та другої кола відповідно перетинаються на радикальної осі, то чотирикутник A B C D вписаний. Це нескладно довести: нехай P - Точка перетину. По властивості ступеня точки, вона дорівнює
, А так як P лежить на радикальної осі, то вона дорівнює і
. Так як
, То точки A , B , C і D лежать на одній окружності. Вірно і зворотне: якщо дві окружності перетнути третього так, що A B - Загальна хорда першої та третьої, а C D - Загальна хорда другої і третьої, то прямі AB і CD перетнуться на радикальної осі перших двох кіл, причому в так званому радикальному центрі трьох кіл (див. нижче). На цьому властивості грунтується побудова радикальної осі циркулем і лінійкою: побудуємо коло, що перетинає дві дані по двох точках, а потім опустимо з їх радикального центру перпендикуляр на лінію центрів.
- Радикальні осі трьох кіл з неколінеарних центрами перетинаються в одній точці, яка називається радикальним центром. Нехай Ω 1, Ω 2, Ω 3 - Кола, а P - Точка перетину радикальної осі кіл Ω 1 і Ω 2 з радикальною віссю кіл Ω 2 і Ω 3 . Якщо
- Ступінь точки A щодо об'єму ω , То за визначенням радикальної осі
, І крапка P лежить на радикальної осі кіл Ω 1 і Ω 3
- Геометричне місце центрів кіл, ортогональних двом даними, є їх радикальна вісь з виключеною загальної хордою (якщо вона є).
- Антігомологіческіе хорди двох кіл перетинаються на їх радикальної осі.
- Нехай A B C D - Чотирикутник, прямі A B і C D перетинаються в точці E , B C і A D - В F . Тоді кола, побудовані на відрізках A C , B D і E F , Як на діаметрах, мають загальну радикальну вісь, на якій лежать точки перетину висот трикутників A B E , C D E , B C F і A D F (Пряма Обера - Штейнера).
Наслідки з властивостей радикальної осі
- На прямій, що проходить через точки дотику двох вневпісанних кіл трикутника з його сторонами, ці вневпісанние окружності висікають рівні відрізки.
- Діагоналі описаного близько окружності шестикутника, що з'єднують протилежні вершини, перетинаються в одній точці ( теорема Бріаншона для кола).
- Радикальні осі та центри використовуються в рішеннях задач олімпіадної математики.
Немає коментарів:
Дописати коментар